AFC-15-25RC
Product Search
    Secure Checkout
    Thumbnail Filmstrip of AFC-15-25RC | Rear-Mounted Pressure Gauge, 0 to 15 psi | 1/4" NPT Images
      AFC-15-25RC | Rear-Mounted Pressure Gauge, 0 to 15 psi | 1/4" NPT
      graphics/00000001/AFC-15-25RC-PNG.png
      Purchase AFC-15-25RC | Rear-Mounted Pressure Gauge, 0 to 15 psi | 1/4" NPT
      PART #: AFC-15-25RC
      Please login to see inventory.
      Volume Discounts
      Quantity Price
      Dial 2 ½” (63 mm)
      Case Stainless steel, glycerine filled
      Wetted Parts Copper alloy
      Bezel Stainless steel, fixed
      Lens Polycarbonate
      Pointer Black Aluminum
      Connection Center Back Mount
      2 ½” dial = ¼” NPT
      Scale Standard: psi/BAR (x 100 = kPa)
      Single scale psi available from stock - 2 ½” Only
      Accuracy -1-2% of span 2 ½” & 4” ASME B40.1 Grade A
      Ambient Temp Glycerine Filled = 30° F to 160° F Dry = -30° F to 180° F
      Design meets or exceeds ASME B40.100 pressure gauge standard.
      Dial Unit A B C D E G
      2 ½” In. 2.80” 1.34” 0.94” 2.28” ¼” NPT 2.48”