AFC-200-25
Product Search
    Secure Checkout
    Thumbnail Filmstrip of AFC-200-25 | Bottom-Mounted Pressure Gauge, 0 to 200 psi - 1/4" NPT Images
      AFC-200-25 | Bottom-Mounted Pressure Gauge, 0 to 200 psi - 1/4" NPT
      graphics/00000001/2/AFC-200-20.png
      Purchase AFC-200-25 | Bottom-Mounted Pressure Gauge, 0 to 200 psi - 1/4" NPT
      PART #: AFC-200-25
      Please login to see inventory.
      Volume Discounts
      Quantity Price
      Improved accuracy to ASME B40.1 Grade A. One piece design for toughness during installation.
      alloy internals.
      Dial 2 ½” (63 mm)
      Case Stainless steel, glycerine filled
      Wetted Parts Copper alloy
      Bezel Stainless steel, fixed
      Lens Polycarbonate
      Pointer Black Aluminum
      Connection Lower Mount
      2 ½” dial = ¼” NPT
      Scale Standard: psi/BAR (x 100 = kPa)
      Accuracy 2-1-2% of span ASME B40.1 Grade A
      Ambient Temp Glycerine Filled = 30° F to 160° F
      Dry = -30° F to 180° F
      Design meets or exceeds ASME B40.100 pressure gauge standard.
      Dial Unit A B C D E
      2 ½” In. 2.65” 1.20” 0.88” 3.30” ¼”