R5HT-32-REEL
Product Search
    Secure Checkout
      R5HT-32-REEL | 1-13/16" SAE 100R5 High Temp Hydraulic Hose (100 feet)
      graphics/00000001/Hose_Reels_Ship_Free.png
      Reels may not be continuous
      Purchase R5HT-32-REEL | 1-13/16" SAE 100R5 High Temp Hydraulic Hose (100 feet)
      PART #: R5HT-32-REEL
      Please login to see inventory.
      Reel May Not Be Continuous
      1-13/16" SAE 100R5 Hydraulic /Truck Hose is recommended for air brake, fuel, grease lines, high temperature petroleum oils and medium pressure hydraulic applications.  Maximum working pressure: 350 psi
      Use this product with the following hose fittings:
      R5 Hose Fittings
      Standard crimp fitting
      Product
      Number
      Inside
      Diameter
      Outside
      Diameter
      Maximum
      Working Pressure
      Minimum
      Burst Pressure
      Minimum
      Bend Radius
      R5HT-04 3/16" 0.53" 3,000 psi 12,000 psi 3"
      R5HT-05 1/4" 0.58" 3,000 psi 12,000 psi 3.5"
      R5HT-06 5/16" 0.68" 2,250 psi 9,000 psi 4"
      R5HT-08 13/32" 0.77" 2,000 psi 8,000 psi 4.5"
      R5HT-10 1/2" 0.92" 1,750 psi 7,000 psi 5.5"
      R5HT-12 5/8" 1.08" 1,500 psi 6,000 psi 6.5"
      R5HT-16 7/8" 1.24" 800 psi 3,200 psi 7.5"
      R5HT-20 1-1/8" 1.50" 625 psi 2,500 psi 9"
      R5HT-24 1-3/8" 1.75" 500 psi 2,000 psi 10.5"
      R5HT-32 1-13/16" 2.22" 350 psi 1,400 psi 13.25"