R4-32-CL100
Product Search
    Secure Checkout
    Thumbnail Filmstrip of R4-32-CL100 | 2" SAE 100R4 Suction Hose (100 feet) Images
      R4-32-CL100 | 2" SAE 100R4 Suction Hose (100 feet)
      graphics/00000001/R4-12-1.jpg
      Purchase R4-32-CL100 | 2" SAE 100R4 Suction Hose (100 feet)
      PART #: R4-32-CL100
      Please login to see inventory.
      2" SAE 100R4 Suction and Return Hose is recommended for low pressure or vacuum lines in hydraulic system service with petroleum and water-base fluids.
      Interchanges with Aeroquip FC318-32, Gates 32G4, Parker 881-32, and Weatherhead H03932
      Use this product with the following hose fittings:
      Braided Hose Fittings
      Standard crimp
      Interchanges with
      Weatherhead U Series
      W Series Hose Fittings
      Bite-to-the-wire peformance
      Product
      Number
      Inside
      Diameter
      Outside
      Diameter
      Maximum
      Working Pressure
      Suction
      Rating
      Minimum
      Burst Pressure
      Minimum
      Bend Radius
      R4-12 3/4" 1.18" 300 psi 25"/hg 1,200 psi 5"
      R4-16 1" 1.43" 250 psi 25"/hg 1,000 psi 6"
      R4-20 1-1/4" 1.74" 200 psi 25"/hg 800 psi 8"
      R4-24 1-1/2" 1.95" 150 psi 25"/hg 600 psi 10"
      R4-32 2" 2.42" 100 psi 25"/hg 400 psi 12"